Model No. ECS-150W1050
Commercial LED 150-Watt Square Canopy Light Waterproof IP65 Protection Dimmable
150 Watt, 20250 lm, AC100-277V, 80 CRI
Wet Rated, IP65 Protection for weatherproof outdoor use
1-10V Dimmable
High efficiency for maximal light output
Typical application includes gas stations, parking lots, or warehouses needing high
brightness
5000
K
K
Register to quote
No items found.
No items found.
Description
Euri’s LED 150W Canopy Light is a great replacement for current metal halide or fluorescent fixtures. This Canopy light is a great way to save on your lighting bill as well as reducing your carbon footprint for the environment. It has a UL safety certification and qualifies for utility rebate programs through Design Lights Consortium. The light is weatherproof (IP65) and can withstand outdoor conditions. Enjoy features such as: Energy Efficient, dimming options, Wet Rated, and IP65 Protection.
Warranty
5 Years
Application
Gas Station, Warehouse, Parking Lot
Lumens
20250
LM
LM
CRI
80
Lifespan
50,000 Hours
AC100-277V
Wattage - 150W
Lumen Output - 20250 lm
CRI - 80
Power Factor - 0.9
Voltage - AC100-277V
Beam Angle - 120°
CCT - 5000K
Luminous Efficacy - 135 lm/W
Base - Hardwire
Input Current - 1.67 A
Lamp Lifespan - 50,000 Hours
Location Rating - Wet Rated, IP65 Protection
Operational Temperature - -40°F - 113°F
Size - 15”(W) x 15”(H) x 3.36”(D)
Dimmable - 1-10V Dimmable
Warranty - 5 Years
LUTON - NTSTV-DV
LEVITON - DS710-10Z
LEVITON - IP710
Legrand - RH4FBL3PW
Features
Model No. ECS-150W1050
Inner Box: 1 qty
Master Box: N/A
Weight: Product - 9.04 lb / Master Box - 11.24 lb
MOQ: N/A
IP65 Protection & Wet Rated
Durability backed by wet rated and IP65 protection to stand against any weather condition.
Energy Efficient
People also view
E-Lite LED CA Compliant 60-Watt Equivalent A19 Lamp E26 Base Dimmable
CCT
CCT Selectable
Wattage
9
W
/
W
/
Lumens
810
Size
2.3 x 4.2”
Ballast Type
Features
2-pack
Category
General Purpose
Sub-Category
A19 Class
Variation
A Class
Type
LED Bulbs
Collection
Lighting
EA19-5020cec
EA19-9W5000cec-2
EA19-9W5040cec-2
Commercial LED 100/120/150 Watt Area Light 3 Color & 3 Wattage Selectable Type III High Voltage
CCT
CCT Selectable
Wattage
100
120
150
Size
8.66”(W) x 2.07”(D) x 16.63”(H)
Ballast Type
High Voltage
Category
Commercial Fixtures
Sub-Category
Variation
Area Lights
Type
Commercial
Collection
Lighting
EALH-150W1033cws
E-Lite LED CA Compliant 60-Watt Equivalent A19 Lamp GU24 Twist & Lock Dimmable
9
810
2.3 x 4.2”
General Purpose
A19 Class
A Class
LED Bulbs
EA19-9W5050CG
Artisan Concrete Collection Summit Mountain Pendant Fixture, Cranberry Red
20
9.6”(Ø) x 4.33”(H)