Model No. EWD5-30W113P
Artisan Wood Collection Line59 30-Watt 59" Linear Pendant
30W, 2850 lm, 100-240V
Handcrafted in South Korea
Made with premium ipe wood
Hanging pendant accessories included
3000
K
K
Register to quote
No items found.
No items found.
Description
59” Linear Wood Pendant Light. Crafted from high-quality IPE wood, this fixture combines natural beauty with sophisticated design, making it the perfect addition to any contemporary setting. Other notable features include: Warm 3000K-creating a cozy and inviting atmosphere, 100-240V, Energy-efficient 30W consumption, and 30,000 hours of life.
Warranty
Application
Kitchen, Office, Stores, Gallery
Lumens
2850
LM
LM
CRI
80
Lifespan
30,000 Hours
100-240V
Wattage - 30W
Lumen Output -2850 lm
CRI - 80
Power Factor - 0.9
Voltage - 220Vac / 60Hz
Beam Angle - 80°
Selectable CCT - 3000K
Luminous Efficacy - 95 lm/W
Base - Hardwire
Input Current - 0.14 A
Lamp Lifespan -  30,000 Hours
Location Rating - Damp Rated
Operational Temperature - -68°F - 140°F
Dimmable - No
Size - 59”(L) x 0.78”(W) x 3.54”(H)
Warranty -  3 Years
Features
Model No. EWD5-30W113P
Inner Box:  1 qty
Master Box: 2 qty
Weight: Product - 9.5 lb / Inner Box - 10.8 lb / Master Box - 24 lb
MOQ: N/A
Premium Ipe Wood
Artisan Skills
People also view
CCT
CCT Selectable
Wattage
12.5
W
/
W
/
Lumens
Size
8.07”(W) x 9.44”(D) x 14.56”(H)
Ballast Type
Features
Signature Euri Flickering Flame
Category
Outdoor
Sub-Category
Flame Lantern
Variation
Flame Lantern Series
Type
Residential Fixtures
Collection
Lighting
EFL-140W-MD
CCT
White
RGB
CCT Selectable
White
RGB
Wattage
22
Size
6.18”(W) x 4.92”(D) x 13.97”(H)
Ballast Type
Rainbow+White Color Changing
Category
Outdoor
Sub-Category
Variation
Outdoor Wall Light
Type
Residential Fixtures
Collection
Lighting
LIS-WL1000-14
200
240
300
11.89”(W) x 2.07”(D) x 20.05”(H)
Type B Bypass
Commercial Fixtures
Area Lights
Commercial
EAL-300W1033cws-7PS
E-Lite LED CA Compliant 40-Watt Equivalent A19 Lamp E26 Base Dimmable
5
450
2.3 x 4.2”